Najczęstsze błędy po treningu w domuKiedy dopiero zaczynasz z domowymi treningami, może być łatwo popełnić błędy, takie jak przeskakiwanie w zbyt wiele procedur na raz, zaniedbywanie treningu siłowego i nie jedzenie prawidłowo po treningu. Unikając tych wspólnych błędów, można pomóc zmaksymalizować swoje treningi, i zobaczyć wyniki szybciej. Kiedy dopiero zaczynasz z domowymi treningami, łatwo jest chcieć skoczyć prosto do treningu HIIT, ale nigdy nie powinieneś nurkować w ćwiczenia o wysokiej intensywności bez rozgrzewki najpierw. Twoje ciało potrzebuje czasu, aby się rozgrzać, szczególnie jeśli jesteś nowy w rutynie ćwiczeń, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Nie jedząc prawidłowo po treningu

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z domowymi treningami, może cię kusić, by jeść co tylko chcesz po sesji HIIT, ale to może faktycznie zaszkodzić twoim postępom. Podczas gdy ćwiczenia o wysokiej intensywności podkręcają metabolizm, to raczej nie mają znaczącego wpływu na spożycie kalorii, więc nie zobaczysz znaczących rezultatów, jeśli nie będziesz jadł odpowiednich rzeczy.

  • Po treningu powinieneś jeść pokarmy bogate w białko, takie jak jajka, ryby czy chude mięso.
  • Pomogą one Twojemu organizmowi w naprawie i budowie nowych mięśni, a także dostarczą energii.

Jeśli po treningu zjesz posiłek o wysokiej zawartości węglowodanów, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zmagazynujesz tę energię w postaci tłuszczu. Kiedy dopiero zaczynasz treningi w domu, ważne jest, aby jeść właściwe rzeczy po treningu. Możesz ulec pokusie, aby pójść na dużą porcję tego, na co masz ochotę, ale to nie zawsze jest najlepszy sposób. Możesz czuć, że zasługujesz na nagrodę po treningu, ale jeśli jesz niewłaściwe rzeczy, możesz w rzeczywistości zaszkodzić swoim postępom. Po treningu powinieneś starać się jeść pokarmy bogate w białko i węglowodany. Pomoże to w naprawie i budowie nowych mięśni, a także dostarczy energii. Nie oznacza to, że nie możesz jeść swoich ulubionych smakołyków, po prostu powinieneś jeść je z umiarem lub zachować je jako okazjonalny przysmak.

Rozciąganie za dużo, za szybko

Chociaż ważne jest, aby włączyć trochę rozciągania do swoich domowych treningów, nigdy nie powinieneś rozciągać się za dużo, zbyt szybko. Kiedy się rozciągasz, tak naprawdę powodujesz drobne mikro-rozerwania w mięśniach, które następnie naprawiają się, aby stać się silniejszymi. Jeśli rozciągasz się zbyt mocno i zbyt szybko, narażasz swoje mięśnie na ryzyko kontuzji. Rozciąganie jest szczególnie ważne, jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć. Ale nawet jeśli ćwiczysz już od jakiegoś czasu, łatwo jest zaniedbać rozciąganie. Kiedy dopiero zaczynasz treningi w domu, powinieneś rozciągnąć mięśnie zaraz po ich zakończeniu. Możesz to zrobić, kiedy jeszcze się pocisz lub kiedy jesteś całkowicie suchy. Rozciąganie się tak szybko jak to możliwe pomoże zmniejszyć bolesność mięśni, a także pomoże Ci lepiej spać w nocy.