Trudne tematy - jak je pokonaćMiejmy nadzieję, że poprzez zrozumienie powodów stojących za czyimiś odmiennymi przekonaniami i aktywne słuchanie, będziesz w stanie znaleźć jakąś wspólną płaszczyznę porozumienia. Jeśli wydaje się, że nie możesz znaleźć gruntu, możesz również spróbować doprowadzić rozmowę do końca, mówiąc coś w stylu: "Nie zgadzam się z tobą, ale szanuję twoje prawo do myślenia w ten sposób. Mam nadzieję, że możemy kontynuować tę rozmowę, ale chcę dać ci znać, że ten temat sprawia, że czuję się niekomfortowo i wolałbym porozmawiać o czymś innym. "Zanim odbędziesz trudną rozmowę", aby poradzić sobie z sytuacją. Bez względu na wszystko, należy zadbać o siebie i nie dać się wciągnąć w kłótnię. Zachowaj spokój i skup się na własnych uczuciach, a poradzisz sobie.

Najpierw słuchaj

Słuchając punktu widzenia drugiej osoby, zwróć uwagę na jej uczucia. Spróbuj postawić się w ich sytuacji i wyobrazić sobie, jak by to było mieć ich doświadczenia.

  • Co druga osoba ma nadzieję osiągnąć dzięki swojemu punktowi widzenia?
  • Jak według niej wygląda życie ludzi, którzy mają Twój punkt widzenia?
  • A jak myśli, że życie byłoby takie dla tych, którzy mają swój punkt widzenia?

Jeśli trudno Ci zrozumieć, dlaczego ktoś myśli o danym temacie w taki sposób, jak on, spróbuj zadawać pytania otwarte. Na przykład zamiast wyrażać swoją opinię, a następnie pytać, czy dana osoba się z nią zgadza, spróbuj zapytać ją, co myśli. W ten sposób zachęcisz ją do podzielenia się swoimi przemyśleniami i odczuciami na dany temat. Jeśli rozmowa staje się gorąca i zaczynasz się bronić, spróbuj zwrócić uwagę na punkt widzenia danej osoby. Powiedz coś w stylu: "Przepraszam, zaczynam się bronić, ponieważ nie rozumiem twojej perspektywy". Następnie spróbuj zadawać bardziej otwarte pytania i słuchać tak aktywnie, jak to możliwe.

Podsumuj i potwierdź

Słuchając punktu widzenia drugiej osoby i próbując go zrozumieć, staraj się podsumować to, co mówi, aby pokazać, że aktywnie słuchasz. Pomoże to utrzymać produktywność rozmowy i zapobiegnie sytuacji, w której jedna z osób będzie się bronić. Ponadto, jeśli naprawdę rozumiesz punkt widzenia drugiej osoby, możesz dodać jej otuchy. Jeśli uważasz, że druga osoba działa w swoim najlepszym interesie, masz szansę pokazać, że rozumiesz i akceptujesz jej punkt widzenia. Na przykład, jeśli jesteś w romantycznym związku z osobą, która ma inną przynależność religijną niż ty, możesz spróbować powiedzieć coś w stylu: "Widzę, że jesteś bardzo oddany swojej wierze. Nie zgadzam się ze wszystkim, ale zdecydowanie szanuję twoje zaangażowanie". Potwierdzając ich przekonania, pokazujesz, że rozumiesz ich punkt widzenia i akceptujesz go jako ważny.